11. 12. 2013

Počiatok nového letopočtu

Po ťažko uveriteľnej skúsenosti s nultým koncertom sme sa ocitli v beztiažovom stave, keď sme sa nevedeli pohnúť ani smerom k existencii, ani k neexistencii kapely. Kapelu oficiálne tvorili iba Bilbo a JZ, Erino nevyzeral, že by sa chcel ďalej angažovať v nejakom šialenstve, tak sme s ním predbežne ani nerátali. S bubeníkmi je to vždy ťažký údel, našťastie sa JZ dozvedel o komsi, koho predstavil ako mladého bubeníka, hrajúceho punk; fakt úžasná vizitka, človeku sa ani nechcelo do stretnutia sa s ním. Hypotéza sa však nepotvrdila, kandidát preukázal schopnosti a tak sme na palube privítali Zajaca. 
(Zajac mal okrem Kazachstanu aj iné záľuby, napríklad bicie)

Checklist pri zakladaní kapely sme mali naplnený len čiastočne, mali sme členov, ale nemali sme ich kam aj s aparatúrou napratať. Tak sme sa chytali všetkých slamiek, bola by to predsa veľká škoda keby váš bezbrehý hudobný potenciál stroskotá na tom, že nemáte skúšobňu. Prvý zúfalý pokus bolo obsadiť skrachovanú videopožičovňu na nitrianskom sídlisku spolu s ďalšími výsadkármi z kapiel, ktoré mali obdobné potiaže ako my. Zo správcu objektu sa však vykľul alkoholik viac-menej neschopný dohodnúť sa na ničom, a tak sme sa zo zvyškom výsadkárskej jednotky dohodli na tom, že si keď-tak navzájom pomôžeme. A nakoniec sa stalo, že jeden zablúdil do známeho skúšobňového komplexu a zazrel skúšobňu, ktorú nikto nevyužíval (pozn. išlo o člena v našich kruhoch legendárnej kapely Scareroad, ktorá sa ako leprou napadnutý jedinec postupne rozpadávala a zotavovala, až sa po urputnom boji predsa rozpadla na niekoľko údov). (JZ diriguje premenu interiérového dizajnu)(Skúšobňa, miesto na hranie aj depresiu)

Nový priestor páchne zatuchlinou aj nostalgiou, hoci sme sa doňho ešte ani nenasťahovali. Celá budova, zbitá ako keby z preglejky, budí dojem, že ju drží pokope už iba rokenrol. Kapela toho však toľko nevyžaduje, stačí, aby ste mali strechu nad hlavou a boli ďaleko od obývaných štvrtí. Do skúšobne zvlákame koberce, laty, staré kusy nábytku a rôzne veci, pôvodom smeti, ktoré práve na tomto mieste nadobudli druhotný význam - brigáda sa môže začať; čoskoro miestnosť vyzerá tak, že tam môže vzniknúť aj nejaká legendárna skladba. Ďalším v poradí je prívoz nástrojov, a to už začína vyzerať, že z toho hrania nakoniec niečo bude. 


(Niektoré veci sme prinášali aj na bezplatných dopravných prostriedkoch)


Obsadenie skúšobne datujeme na 3.11.2010, od tohto dátumu bola kapela skutočne schopná fungovať v dočasne trojčlennom zložení, pričom sme mali na čom hrať, kde hrať, s kým hrať, dokonca aj čo hrať, a popritom všetkom sme mali akú-takú istotu, že nám skúšobňa nepadne na hlavu - preto je práve tento dátum tým počiatočným miľníkom v našej histórii. Prakticky sme dosiahli to, čo sa bohužiaľ veľa začínajúcim kapelám nepodarí - prežili sme svoj pôrod, sme nažive, chceme hrať, presadiť sa, ukázať to všetkým. Nie všetci majú také šťastie; niektorí chcú hrať hudbu, avšak nemôžu, pretože nemajú kedy, kde, s kým, za čo, prečo; preto ak sa dostanete aspoň po obsadenie vybavenej skúšobne s členmi kapely zapálenými pre vec, máte kurva šťastie a vážte si to. Ak sa vám podarí zostaviť repertoár, ktorý dokáže opakovane niekoho zaujať, tak je to skutočný dôvod navzájom sa potľapkať po pleci.  


(Marshall minikombá sú v skutočnosti o niečo väčšie, než sa zdajú)


(Obaja majú určite niečo za lubom)

Náš letopočet začal stredou, vtedy sme absolvovali prvú skúšku. Pre niekoho žiaľbohu, pre niekoho chválabohu sa o dva dni na to v piatok konala každoročná veľkolepá halloweenska párty v Pekárni spojená s vystúpením živých kapiel. Vycítili sme príležitosť nasrať sa do lineupu, a tak sme si ju nechali odobriť u nášho známeho-organizátora, ktorého teenagerky v súčasnosti poznajú pod menom Itcho Pčelár. Senzačne sme si teda vybavili prvé vystúpenie, stačilo už iba ako-tak nacvičiť repertoár; ten tvorili dve pesničky - predchodca našej vlajkonosnej skladby Buran - pesnička Chrobáky, a negustiózny cover na Breaking the law od Judas Priest - Rezeň!, ktorý sa odohrával uprostred survival zombie apokalypsy. Zo skúšky existuje dokonca aj vzácny videozáznam.
(Elektrikárovi v červených monterkách nikdy nenalievajte)

Polhodinu pred vystúpením sa JZ spitý tacká po klube v červených monterkách. V backstagei je plno, v ten večer hrá nejedna kapela. JZ si sadá na gauč a na poslednú chvíľu sa vypytuje na štruktúru skladieb. Zostava večera je Bilbo v župane, JZ ako červený elektrikár (v civile iba elektrikár) a Zajac v kostýme Freddyho Kruegera. Podľa lineupu máme naskočiť po kapele Sematam, JZ ešte počas ďakovačky vyskakuje na pódium a bľaboce do mikrofónu, chalani sú však naši kamaráti a prepáčia nám to. Priskakuje zvyšok posádky a čoskoro sa rozoznie úvodné kilo z intra Chrobákov. Bilbo si počas slohy všimol, že akosi plynule prešli z punkrocku na drum´n´bass - to JZ-mu na pódiu pogujúca mládež vytrhla kábel zo zosilovača, následne pri pokuse presvedčiť všetkých o svojej profesionalite dojebal inak celkom pekné sólo. Ako sa však hovorí, koniec dobrý - všetko dobré, tak JZ zaklincoval naše premiérové vystúpenie hodením sa do publika, ktoré ho kupodivo udržalo na rukách. 
(Vraví sa, že umelci môžu nosiť akékoľvek oblečenie, otázka znie, kto je umelec)

Nakoľko sme predviedli iba dve pesničky a JZ bol trochu duchom neprítomný, nerátame toto vystúpenie ako náš prvý koncert, a to aj preto že sme ho odohrali v ešte nekompletnej zostave - bez Šariša. K jeho príchodu sa neviaže žiadna strhujúca historka, Bilbo ho skrátka zavolal do kapely kedže sa poznali ešte zo strednej a dokonca spoločne odohrali krátku epizódu v predevolučnej kapele Smash (v zostave Jano Pisoň - gitara, Šariš - gitara a Bilbo čuduj sa svetu za bicími; ako podpriemerný bubeník významnou mierou prispel k rozpadu kapely, aspoň každý následne išiel do lepšieho - Jano do Zoči Voči a Bilbo so Šarišom do Kýblu Mačiek). Takto nejako asi začína fungovať hudobná skupina, zásmažka je pripravená, je čas začať seriózne variť polievku. 


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára